Skip to content

Primary Ballot 2024

Please remember that the August Primary Election is a STRAIGHT PARTY vote on your ballot.  Be sure your ballot counts by only choosing candidates within ONE PARTY.  Mixing parties on your ballot will invalidate or "spoil" your ballot.  You may choose candidates regardless of party affiliations in the General Election ONLY.

 

Please <click> on a candidate's photo to connect with their Ballotpedia profile.

FEDERAL BALLOT

USHouse.Seal

1st District

JACK BERGMAN - R
Incumbent

CALLIE BARR - D

BOB LORINSER - D

BENNSON SAMUEL - I

JOSH SAUL - R

JD WILSON - R

USSenate.seal

FRANK ACOSTA - I

JUSTIN AMASH - R

NASSER BEYDOUN - R

JAMES CRAIG - R

JIM FRIZZELL - I

HILL HARPER - D

DOUGLAS MARSH - G

PETER MEIJER - R

SHERRY O'DONNELL - R

SHERRY O'DONNELL - R

MIKE ROGERS - R

ELISSA SLOTKIN - D

STATE OF MICHIGAN BALLOT

SOM.House.Crest

103rd District

BETSY COFFIA - D
Incumbent - 103rd District

TRIPP GARCIA - R

KATIE KNISS -R

LISA TROMBLEY - R

SOM.House.Crest

104th District

JOHN ROTH - R
Incumbent - 104th District

RANDY BISHOP - D

LARRY KNIGHT - D

OWEN SUHY - R

SOM.Senate.Crest

32nd District

No Ballot for 2024

Court Elections on November Ballot

Supreme Court

Court of Appeals
4th District

Circuit Court
19th District

District Court
85th District

Probate Court
Benzie District

BENZIE COUNTY BALLOT

BenzieCountyLogo

County Commission 1st District

BOB ROELOFS - R
Incumbent

NoOpponentRegistered-RWB
BenzieCountyLogo

County Commission 2nd District

ART JEANNOT - R
Incumbent

STEWART ALLISON MCFERRAN - D

BenzieCountyLogo

County Commission 3rd District

MillerAndy.sq

ANDREW MILLER - R

CHRISTINA TRIGG - D

BenzieCountyLogo

County Commission 4th District

RHONDA NYE - R
Incumbent

NoOpponentRegistered-RWB
BenzieCountyLogo

County Commission 5th District

TIM MARKEY - R
Incumbent

NoPhoto-RWB

MICHAEL F. SMITH - D

BenzieCountyLogo

County Commission 6th District

EVAN WARSECKE - R
Incumbent

MARIE WOLHADLO - D

BenzieCountyLogo

County Commission 7th District

GARY SAUER - R
Incumbent

NoPhoto-RWB

JAY SUN - D

BenzieCountyLogo

County Clerk

TAMMY BOWERS - R
Incumbent

County Treasurer

KELLY LONG - R
Incumbent

County Drain Commissioner

EDWARD HOOGTERP - D
Incumbent

Prosecuting Attorney

SARA SWANSON - R
Incumbent

Register of Deeds

PAULA M. EBERHART - R
Incumbent

Surveyor

JOHN B. SMENDZUIK - R
Incumbent

NO OPPONENT REGISTERED

NO OPPONENT REGISTERED

MIKE FIEBING - R

NO OPPONENT REGISTERED

NO OPPONENT REGISTERED

NO OPPONENT REGISTERED

BenzieRoadCommission.logo

Road Commissioner

PAUL A. BEECHRAFT

NO OPPONENT REGISTERED

Benzie.Sheriff

Sheriff

KYLE ROSA - R
Incumbent

NO OPPONENT REGISTERED

BENZIE CITY & VILLAGES BALLOT

CityFrankfort

City of Frankfort Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 4

JANE FREELAND-GERSCHICK - R

GEORGE B. RYCKMAN - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

No Primary Ballot for 2024

VillageBenzonia.nb
VillageBeulah
VillageElberta
VillageHonor
VillageLakeAnn
VillageThompsonville

BENZIE TOWNSHIPS BALLOT

Clerk

TAMMY CLOUS -R
Incumbent

Treasurer

MANDY GRAY RINEER - D
Incumbent

Supervisor

MARK E. ROPER - r
Incumbent

Trustee

Vote for 2

LORI FLORIP - R

MATT THERRIEN - R

Almira Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 15

ANDREW J. ALPERS - R

RAND COSENS - R

RICK DREWYOUR - R

ERNIE HROMADA - R

ANDREW MAZUR - R

BRENT MAZUR - R

KATIE MAZUR - R

RUTH MAZUR - R

DAVID STABNAU - R

MICHELLE STABNAU - R

RAYMOND STABNAU - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

DIANA HELLER - R
Incumbent

PATRICIA PERKETTE - D

Treasurer

KAREN BURNS - R
Incumbent

Supervisor

JASON BARNARD - D
Incumbent

Trustee

Vote for 2

ED CURRIER - R

DAVID GARDNER - D

JULIE ORR - D

ALAN ROSE - R

Benzonia Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 11

JOANNE APPELHOF - R

JOAN L. CURRIER - R

MICHAEL J. IGNACE - R

CONNIE L. MARSHALL - R

JOHN P. MARSHALL - R

ELIZABETH MERRILL - R

LEONARD M. MERRILL JR. - R

SALLY JO MESSERSMITH - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

MARJORIE ROHN - R
Incumbent

Treasurer

CYNTHIA SAUER - R
Incumbent

Supervisor

PAUL CRANDALL - R
Incumbent

Trustee

Vote for 2

CHARLES BEALE - R

WALTER ROHN - R

Blaine Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 3

MARK SMITH - R

RICHARD R. TAYLOR - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

DEANN MOSHER - R
Incumbent

IRENE DUNHAM-THAYER - R

Treasurer

BARBARA HOSEIT - R
Incumbent

AMANDA DUNHAM - R

Supervisor

RON SEGUIN - R
Incumbent

AUDREY SWISHER - R

Trustee

Vote for 2

TOM BESEY - R

SHELLEY GREENE - R

GENE HOSEIT - R

Colfax Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 3

DARLENE MATHIEU - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

JUDITH VANMETER - R
Incumbent

KATHERINE RALSTON - D

Treasurer

JILL MARBLE - D
Incumbent

Supervisor

AMY FERRIS - D
Incumbent

Trustee

Vote for 2

RICHARD C. NIELSEN - R

GREGORY WRIGHT - D

RICHARD C. NIELSEN - R

GREGORY WRIGHT - D

Crystal Lake Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 4

BRIAN HALLIDAY - R

SONDRA D. HALLIDAY - R

MARTHA PAPINEAU - R

BRENDA SUE WEBBER - R

 

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

NO CANDIDATES REGISTERED

Treasurer

NO CANDIDATES REGISTERED

Supervisor

NO CANDIDATES REGISTERED

Trustee

Vote for 2

DANIEL H. CARTER - R

Gilmore Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 3

JANICE MICK - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

KIT WILSON - R
Incumbent

Treasurer

BEVERLY HOLBROOK - R
Incumbent

Supervisor

TIA KURINA-COOLEY - R
Incumbent

Trustee

Vote for 2

MICHAEL C. MEAD - R

SHANNON K. PURCHASE - R

 

Homestead Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 9

CAROL BEAR - R

DAVID EVANS - R

MARY HAAN - R

RICHARD HAAN - R

 

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

ROSE A. WIRTH - R
Incumbent

Treasurer

NO CANDIDATES REGISTERED

Supervisor

DAVE DAVIS - R
Incumbent

LANCE CLABEAUX - R

MONIKA FIEBING - R

Trustee

Vote for 2

MARY E. MILLER - R

JENICE L. SKUSA - D

Inland Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 10

JOE COLEMAN - R

DAVID DAVIS - R

MIKE FIEBING - R

MONIKA FIEBING - R

MARY E. MILLER - R

ROSE A. WIRTH - R

BENJAMIN ZEITS - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

JoyfieldTownship

Joyfield Township does not have a website

Clerk

DODIE PUTNEY - R
Incumbent

Treasurer

PATRICIA DAUGHERTY - R

Supervisor

JIM EVANS - R

Trustee

Vote for 2

MARK A. EVANS - R

MARGIE FAGAN - R

JASON STREETER - R

Joyfield Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 3

MATTHEW EMERY - R

JIM EVANS - R

MARK A. EVANS - R

JAY FROST - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

PENNY GEORGEVICH - D

Treasurer

MARYANN GOODMAN - R
Incumbent

Supervisor

NO CANDIDATES REGISTERED

Trustee

Vote for 2

ANNE GROBE - R

KYLE ORR - R

 

Lake Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 4

JENNIFER L. BROGLEY - R

CHARLES J. CLARKE - R

DONNA D. CLARKE - R

BOB COSTELLO - R

JEANNETTE FEEHELEY - R

MAUREEN JEANNOT - R

 

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

ALISON MICHALAK - R
Incumbent

Treasurer

CYNTHIA GOTTSCHALK - R
Incumbent

Supervisor

PAUL SOLEM - R
Incumbent

Trustee

Vote for 2

ROBB BOLLENBERG - D

DANIEL E. HASWELL - R

Platte Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 2

GARY GIELCZYK - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Clerk

FRAN GRIFFIN - R
Incumbent

Treasurer

SALLY BOBEK - R
Incumbent

Supervisor

CARRIE ALDRICH - R
Interim Incumbent

Trustee

Vote for 2

SUE A. MEREDITH - R

SCOTT V. WILLIAMS - R

Weldon Township Delegates

REPUBLICAN DELEGATES

Vote for 2

VICKI SCHWARTZ - R

DEMOCRAT DELEGATES

NO CANDIDATES REGISTERED

Scroll To Top